Dániel: Azért nincs univerzális megoldás, mert minden településen különböző szakemberekre van igény, nem minden helység rendelkezik kedvező mezőgazdasági adottságokkal.
Sok vidéki szakember költözik a fővárosba a jobb élet reményében annak ellenére, hogy vidéken több lehetősége lenne kamatoztatni a tudását.
Szerintem olyan iskolát kellene üzemeltetnie minden településnek, ahol a diákok megfelelő szakképesítést szerezhetnek, amellyel könnyen érvényesülhetnek a lakóhelyükön.
A szécsényi mezőgazdasági iskolában John Deere gépekkel gyakorolnak a tanulók,
a képzés elvégzése után pedig nagyon jó – a szakmájuknak megfelelő – munkalehetőségek tárháza várja őket. Fontos, hogy a diákoknak megfelelő jövőképe legyen és a tanultakat tudják is alkalmazni a való életben. Mi lehetőséget adunk a helyi diákoknak az üzemlátogatásra, így nem csak a tankönyvekben találkoznak a különböző munkafolyamatokkal, a gyakorlatban is látják azokat. A Nógrád megye nyugati részén felcseperedő, mezőgazdasági végzettséggel rendelkező fiataloknak nagyon jó lehetőségeik vannak Szécsényben.
Mi a legégetőbb probléma ma Nógrád megyében?
Gábor: Egyértelműen az elvándorlás okozza a legnagyobb problémát, ami betudható részben annak is, hogy sokan választanak manapság „trendi” szakmákat.
Ha mindenki Budapesten tanulna informatikusnak, az elég nagy baj lenne, mert akkor nem lenne, aki megtermeli az élelmiszert,
legalábbis amíg nem tudják az ételt is 3D nyomtatni. Szükség van a mezőgazdászokra, senkinek sem érdeke kiüríteni a vidéki településeket.
Ha jól értelmezem, önök szeretnék egészségtudatosságra és fenntarthatóságra érzékenyíteni az embereket?
Dániel: Mi nem kampányolunk vagy toborzunk, csak lehetőséget biztosítunk az egészséges életmódra. Az emberek gyakran tudtukon kívül is támogathatják a fenntartható gazdálkodást, hiszen sokan azért isznak Funky Forest italokat, mert finomak, emellett a megvásárlásukkal támogatják a hazai agráriumot. Engem már az is boldoggá tesz, hogy én saját magam tudatos vagyok és odafigyelek arra, hogy fenntartható forrásból származó élelmiszereket vásároljak.
Hisznek abban a szállóigében, hogy „Te magad légy a változás, amit látni szeretnél a világban”?
Dániel: Igen, ez történt a szelektív hulladékgyűjtéssel is. Eleinte furcsán néztek azokra, akik ezt az életvitelt folytatták és tudatosan külön gyűjtötték a szemetet, viszont egyre több ember csatlakozott ehhez. Ma már teljesen normális szokás szelektíven gyűjteni és minél több ember csatlakozik a környezetvédelem ezen fajtájához, annál többet teszünk közösen a bolygónkért. Bizonyos boltok is figyelnek erre, a jól ismert svéd bútoráruházban már kizárólag szelektív felszerelhető beépített szemetest lehet vásárolni. Ez azért lehetséges, mert van rá igény. Később, ha valaki szemetest szeretne vásárolni egy üzletben és csak környezetbarát verzióval találkozik, meg fogja venni a szelektív szemetest és máris megtette az első lépést a zöld élet felé.
Fotó: Ficsor Márton